Mapa strony

DŹWIGI (WINDY)

EkoGMV

 


EkoGMV

DŹWIGI A EKOLOGIAEkologia jest obecnie tak modnym tematem, że trafiła również do branży dźwigowej. Wielu producentów elektrycznych dźwigów bez maszynowni nazywa je "ekologicznymi" i wskazuje jedynie na moc silnika "zapominając" o wielu istotnych faktach, które z punktu widzenia ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznych każą inaczej spojrzeć na te urządzenia. Po pierwsze, wynika to z dużych ilości energii potrzebnych do wytworzenia tych masywnych urządzeń i solidnych szybów, w których się poruszają. Po drugie, dźwigi elektryczne przeciętnie zużywają większe ilości energii w trybie stand-by (oczekiwanie na wezwanie przez użytkownika) niż wtedy, kiedy jeżdżą. Całkowite zużycie energii jest więc porównywalne dla obu typów dźwigów. Jednak, ostatnie rozwiązania GMV w zakresie nowych technologii spowodowały, że szala przechyla się na korzyść dźwigów hydraulicznych z najnowszym agregatem NGV - DRY.


  DŹWIGI HYDRAULICZNE GMV

Dźwigi hydrauliczne są o wiele bardziej pro-ekologiczne niż dźwigi elektryczne, a wynika to z następujących zalet dźwigów hydraulicznych:

 • Niski całkowity ciężar dźwigu hydraulicznego (o ok. 40-60% niższy od ciężaru dźwigów elektrycznych), to również niższy poziom energii potrzebny do wytworzenia i przetransportowania urządzenia.

  PORÓWNANIE CIĘŻARÓW DŹWIGÓW GOTOWYCH DO WYSYŁKI Z FABRYKI
  Hp = 10 m, 4 przystanki
  Porównanie cieżarów dźwigów gotowych do wysyłki z fabryki
 • Mała liczba części w dźwigu hydraulicznym - w tym części ruchomych, prosta budowa, brak masywnej przeciwwagi i jej prowadzenia. Charakteryzują się dużą trwałością i stąd dodatkowa korzyść dla środowiska: brak konieczności wytwarzania nadmiernej liczby części zamiennych.
 • Ultralekka konstrukcja szybu w porównaniu do szybów dźwigów elektrycznych dzięki koncentracji sił głównie na dnie i ewentualnie jednej ścianie szybu.
 • Małe wymiary szybu sprawiają, że jego konstrukcja wymaga usunięcia mniejszej ilości gruntu pod fundamenty i użycia mniejszej ilości materiału na jego budowę.
 • Brak dylatacji konstrukcji szybu. Przepisy budowlane nie wymagają dylatacji szybu dla dźwigów hydraulicznych, ponieważ brak jest zespołów napędowych w szybie i nie występuje ryzyko przenoszenia się drgań na konstrukcję budynku.
 • Łatwa utylizacja czynnika roboczego. Płyn hydrauliczny po 5-10 latach eksploatacji jest w 100% poddawany recyklingowi.
 • Brak napędu z magnesami trwałymi, które występują w większości elektrycznych dźwigów bez maszynowni.
 • Niskie zużycie energii w dźwigu hydraulicznym dzięki technologii GMV.
  Napęd dźwigu hydraulicznego pracuje tylko przy jeździe w górę. Jazda w dół, to wykorzystywanie siły ciężkości - silnik jest wyłączony. GMV stale unowocześnia swoje produkty. Po ustalonym okresie bezczynności windy, oświetlenie kabiny i wyświetlacze przygasają przełączając się w tryb zmniejszonego poboru energii do czasu realizacji kolejnego zadania. Ponadto, ostatnio opracowany agregat typu DRY z blokiem zaworowym NGV zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej niż elektryczne dźwigi bez maszynowni.


 • Niski poziom hałasu dzięki umieszczeniu napędu dźwigu hydraulicznego (agregatu) poza szybem.
  Elektryczne dźwigi bez maszynowni posiadają napęd w szybie. Ułatwia to rozchodzenie się hałasu po wszystkich kondygnacjach budynku. Aby zmniejszyć uciążliwość hałasu, oddziela się szyby dźwigu elektrycznego od pomieszczeń, w których przebywają ludzie dodatkowymi betonowymi ścianami szybu (dylatacja), lub buduje się szyb w duszy klatki schodowej. Jedna i druga metoda marnotrawi powierzchnię wewnętrzną budynku i wymaga dodatkowej energochłonnej ciężkiej betonowej konstrukcji.

Więcej 
Porównanie dźwigów hydraulicznych i elektrycznych Strona główna | Polityka prywatności | Mapa strony | Kontakt


© 2011 - 2018 GMV POLSKA Sp. z o.o.
powered by RafixMax